Welcome Ultra 2018 Results

Welcome Ultra 2018 Results for Website

Welcome Ultra Loop 63K Course
  Name   Class Club Time Points
1 Matthew Wilkinson M Nidd Valley Road Runners 07:23:01 163
2 Scott Cardwell M 07:23:03 162
3 Edoardo Piano M Nidd Valley Road Runners 07:57:00 161
4 Michael Clarke Warry M 08:21:44 160
5 Vincent Baker M Steel City Striders RC 08:25:57 159
6 Dave Parker MV50 St Theresa’s A.C. 08:28:29 158
7 Phill Beecroft M Calder Valley Fell Runners 08:31:14 157
7 Pierre Le Chapois M 08:31:14 157
9 Paul Atkinson MV50 Wetherby Runners AC 08:33:01 155
10 John Levesconte M 08:36:00 154
11 Matthew Hampson M 08:37:22 153
12 Chris Russell M 08:37:23 152
13 Paul Musker M 08:37:24 151
14 James Ellis MV50 08:38:15 150
15 Sam Clarke Warry M 09:01:53 149
16 Gary Sharlott M Barrow Runners 09:03:28 148
17 Graeme McCarthy MV50 Dark Peak Fell Runners 09:03:29 147
18 William Woodhead M Airecentre Pacers RC 09:13:46 146
19 Mike Symons M 09:13:48 145
20 James Cook MV50 Nidd Valley Road Runners 09:37:49 144
21 Dave Cook MV50 York Postal Harriers 10:02:26 143
22 Gareth Birbeck M Vegan Runners UK 10:03:25 142
23 Hadrian Knight M Rothwell & District Harriers 10:09:07 141
24 Terry Tillotson M Rothwell & District Harriers 10:09:08 140
Welcome Ultra Classic 51K Course
1 David Stoneman M Skyrac Athletic Club 05:11:33 127
2 Neal Edmondson M Horsforth Harriers 05:44:05 126
3 Adam Stirk M Wharfedale Harriers 05:45:20 125
4 Thomas Naisby M Hyde Park Harriers 06:16:10 124
5 Joe Robinson M 06:16:11 123
6 Andrew Thomson MV50 06:21:30 122
7 Emma Wilkins F Baildon Runners 06:21:52 121
8 Garth De Roux M Horsforth Harriers 06:24:20 120
9 Carol Morgan F Nidd Valley Road Runners 06:24:47 119
10 Mick Cooper M Baildon Runners 06:24:49 118
11 John Knapp MV50 Ambleside AC 06:31:19 117
12 Paul Long M 06:34:07 116
13 Timothy Forster M Saltaire Striders 06:34:10 115
14 Adrian Kennedy M Horsforth Fellandale Club 06:34:41 114
15 Will Jones M 06:34:53 113
16 Andrew Price M Baildon Runners 06:37:02 112
17 Paul Heeley M Horsforth Fellandale Club 06:39:47 111
18 Paul Molyneux M 06:56:40 110
19 Thomas Molyneux M 06:56:41 109
20 Matt Hindmarch M Unattached 06:56:58 108
21 Ged Futter M Baildon Runners 07:25:20 107
22 Simon Bourke MV50 07:25:21 106
23 John Ball MV50 07:50:05 105
24 Richard Whittaker M 100 Marathon Club 07:50:06 104
25 Ewan Gibb M Saltaire Striders 07:52:11 103
26 Dean Yates M 08:04:07 102
27 Neil Wilkes M 08:04:08 101
28 Dan Evans M 08:04:09 100
29 Andy Pickering MV50 08:07:05 99
30 Louise Clark F 08:07:06 98
31 Tom Stewart M Unattached 08:10:31 97
32 Robert Ackroyd MV50 08:10:32 96
33 Kemal Kadir Ozkarakas M Red40’s 08:11:50 95
34 Steve Roberts MV50 Stepping Stone Striders 08:15:57 94
35 Caroline Rainbow F 08:20:32 93
35 Chris Petch M 08:20:32 93
37 Andy Johnson MV50 08:22:25 91
38 David Prince M Nidd Valley Road Runners 08:28:13 90
39 Phil Ventress M Nidd Valley Road Runners 08:28:14 89
40 Dee Bouderba FV50 York Postal Harriers 08:28:22 88
41 Collette Flaherty F St Helens Sutton AC 08:28:27 87
42 Paul Holt M 08:28:30 86
43 Eva Harper F 08:29:02 85
44 Peter Harper MV50 08:29:03 84
45 Martin Hale M Wakefield Triathlon Club 08:40:33 83
46 Imtiaz Ilahi M 08:59:03 82
47 Vanessa Ford F Skipton AC 09:05:30 81
48 Luke O’Connor M Rothwell & District Harriers 10:37:28 80
49 Natalie Clark F Pickering Running Club 11:04:17 79
SW Matt Armstrong M Hyde Park Harriers 78
SW Simon Franklin MV50 Horsforth Fellandale Club 78
Welcome Ultra minus Burley Moor 50K Course
50 Jill Holt FV50 Ripon Runners 06:38:18 75
51 Matthew Holt M Ripon Runners 06:38:19 74
52 Zoe Rogers F Darlington H & AC 09:36:54 73
53 Steve Rogers M Darlington H & AC 09:36:55 72
Part Sweep
SW Tom Buck M Pickering Running Club 51
SW Jen Buck F Pickering Running Club 47